rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

13. 11. 2019

zatazenosde

Bude většinou zataženo, občas déšť nebo přeháňky, od 400m srážky sněhové, na Moravě a ve Slezsku sněžení od 900m . Denní teploty 1 až 5°C, na východě 4 až 8°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Historie a současnost města

Znak Vlajka Historické listiny
Znak města Vlajka  města Historické listiny

O městě Blatná

Blatná v zrcadle času

Pamětihodnosti města Blatná

Slavín města Blatná

Historické snímky města

Seznam padlých za 1.světové války

Město růží – město ševců.

„Hic sunt leones.“ – „Zde jsou lvi.“, takto bychom mohli mluvit o Blatné, avšak z jiného důvodu, neboť zde žili opravdoví Lvi z Rožmitálu. Po nich má Blatná i svůj erb se stříbrným lvem a sviní hlavou, monumentální gotický kostel nebo romantický vodní zámek. Město Blatná se nachází v okrese Strakonice v severozápadním cípu Jihočeského kraje. Poloha na hranicích se Západočeským a Středočeským krajem vytváří příhodné podmínky pro klidnou lokalitu uprostřed luk, lesů a rybníků. Pro svoji ojedinělost si ji vybírali mnozí filmaři. A co by ne, přímo ve městě stojí vodní zámek a v okolí tvrz Buzice, Pole, Kadov nebo Bratronice.

Kdysi se město označovalo jako město růží díky pěstiteli Janu Böhmovi, po němž se zde zachovaly malé záhonky vonných květů a nádherná rondokubistická vila. V paměti obyvatel zůstala i tradice ševců, kteří jsou připomínáni pouze v ústní tradici. Cestovatele ovšem upoutá architektura města v památkové zóně i mimo ni, kde narazí na stavby ze 14.-19. stol. Takto sousedí spolu kostel z roku 1515, zvonice z 18. stol. a radniční budova z roku 1865. Nutné je připomenout, že toto město, čítající dnes cca 6 600 obyvatel, bylo až do roku 1960 městem okresním. Díky této koncentraci úřadů a přivedené železnici se město na počátku 20. století značně rozrostlo a je ověnčeno prvorepublikovými vilami.

Unavení cestovatelé se mohou ubytovat v některém z penzionů nebo se na chvíli posadit v kavárně či restauraci přímo v centru města. Pro zpestření můžete navštívit krajinářský park s daňky a pávy. V okolí města se také nachází množství rybníků a lomů vhodné ke koupeli i piknikům.

Orientační mapa města - virtuální prohlídka

Pamětihodnosti města Blatná