Městské symboly

Městskými symboly jsou:

Znak a pečeť Blatné a od roku 1994 také městský prapor

Znak a pečeť

Znak se skládá z kančí hlavy, která měla připomínat starobylý původ rodu, který pečeťodvozovali od bájného siláka Bivoje, a kráčející lev, který doplňuje znak a byl používán zejména Jaroslavem Lvem a jeho následníky, měl být podle starého podání vylepšením rodového znaku již králem Přemyslem Otakarem II..
V pečeti městského znaku byla původně používána jen kančí hlava, ale na žádost tehdejšího majitele Blatné Zdeňka ze Šternberka byl císařem Maxmiliánem rozmnožen v r. 1567 o druhé pole se lvem, jak to bylo součástí znaku Lvů znakz Rožmitála. Současně bylo povoleno městečku pečetit touto pečetí červenám voskem, což byla již výsada měst. Tato podoba znaku města byla potvrzena i v r. 1680 a trvá do dnešní doby.
Znak města je nakoso dělený štít od pravého horního rohu doleva . V horním zlatém poli je černá doprava hledící kančí hlava s červeným jazykem a s velkými bílými kly, v dolním červeném poli je doprava hledící stříbrný jednoocasý lev.

Prapor

VlajkaZákladní heraldické barvy zlatá a červená s kančí hlavou v horním zlatém poli se staly i základem městského praporu, jehož užívání bylo Blatné povoleno rozhodnutím Poslanecké sněmovny 13. 5. 1994. Blatenským znakem je ozdobena budova blatenské školy i bývalé radnice / čp. 4 / v Koubkově třídě i dveře budovy dnešního muzea na náměstí Míru. Později bylo používání městského znaku při pečetění omezováno a teprve nyní se můžeme se znakem Blatné opět setkat na všech budovách, kde má město své úřadovny, školách, ale i na různých publikacích týkajících se města.

vlajka

Mapový portál Mapotip