Identifikační kód

Kód životní situace

Přijetí dítěte do základní školy

Základní informace k životní situaci

Školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku.
Dítě, které do 31. 8. běžného roku dosáhne šestého roku věku, bude zapsáno k plnění povinné školní docházky. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat přiznání apod.)

Jednat v této věci mají oprávnění zákonní zástupci dítěte.

Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku na základní škole, která je ve školském obvodu (spádová škola), v němž má žák místo trvalého pobytu. Dítě může být přijato i na jinou než spádovou školu.

S kým jednat

O přijímání dětí do základní školy rozhoduje ředitel základní školy

Jaké informace a doklady musíte mít sebou

Rodný list dítěte.

Občanský průkaz zákonného zástupce.

Zápis do základní školy

Termín vyhlašují ředitelky základních škol v Blatné. Koná se každoročně v měsíci dubnu – jeho přesný termín je zveřejněn v březnu prostřednictvím tisku, v jednotlivých základních školách, na internetových stránkách města Blatné www.mesto-blatna.cz.

Správní poplatky

Správní poplatky nejsou stanoveny.

Lhůty a termíny

Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dní.

Elektronické řešení situace

Situace vyžaduje osobní jednání, proto ji nelze řešit elektronickou poštou.

Právní předpisy vztahující se k této situaci

Přijímání dětí do základní školy stanovuje § 36 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění.

Rozhodnutí o přijetí dítěte do základní školy, které je vydáno zákonnému zástupci dítěte, musí být v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.

Jiné informační zdroje

V případě dotazů se lze obrátit na Odbor finanční a školství MěÚ Blatná

Přestup dítěte do jiné základní školy

Vyřizuje zákonný zástupce prostřednictvím ředitelky základní školy nejlépe ústním jednáním.

Za správnost návodu odpovídá

Odbor finanční a školství MěÚ Blatná

Datum konce platnosti návodu

Konec platnosti není stanoven.

Případná upřesnění a poznámky k řešení dané životní situace

Další upřesnění a poznámky nejsou.