Změny v systému zpoplatnění silnic a dálnic pro vozidla nad 3,5 t (mýtné)

Změny v systému zpoplatnění silnic a dálnic pro vozidla nad 3,5 t (mýtné)

Provozovatele nákladních automobilů a autobusů čekají v nejbližším období z hlediska zpoplatnění silnic a dálnic dvě zásadní změny:

1. Vzhledem k uzavření smlouvy s novým poskytovatelem mýtného systému musí provozovatelé silničních vozidel, jejichž hmotnost přesahuje 3,5 t, pokud užívají zpoplatněné pozemní komunikace, provést do konce listopadu 2019 novou registraci vozidel v mýtném systému a vyzvednout novou palubní jednotku. Registrace vozidel je možná na více než 200 obchodních místech, která jsou uvedena na webu https://mytocz.eu, na 15 vybraných pobočkách Hospodářské komory, prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet nebo online na výše uvedených stránkách. V případě online registrace obdrží dopravce novou palubní jednotku po úhradě vratné kauce poštou.
  2. Na základě vyhlášky č. 243/2019 Sb. dojde od 1. ledna 2020 k rozšíření úseků silnic I. tříd, které budou zpoplatněny mýtným. Mýtnému bude nově podléhat i silnice č. I/20 z Českých Budějovic do Plzně, která vede přes Blatnou. Zpoplatněny nebudou průjezdní úseky zastavěnými částmi měst a obcí.

Na která vozidla se vztahuje mýto

Jak již bylo uvedeno, mýtné se vztahuje pouze na silniční motorová vozidla, jejichž největší povolená hmotnost činí více, než 3,5 t. Jedná se typicky o nákladní automobily (vč. souprav) a autobusy. Na osobní automobily a lehké nákladní automobily do 3,5 t se mýtné nevztahuje – pro tato vozidla budou nadále zpoplatněny pouze dálnice formou dálniční známky. Mýtné se nevztahuje ani na vozidla, která jsou ze zákona osvobozena – jedná se např. o vozidla ozbrojených složek, hasičská vozidla nebo vozidla správce zpoplatněné pozemní komunikace. Mýtnému nepodléhají ani zvláštní vozidla, jako jsou traktory nebo samojízdné pracovní stroje, pokud jsou takto schválena a mají vystaven technický průkaz zvláštního vozidla (případně technické osvědčení).

Více informací, vč. sazeb mýtného, naleznete na již zmíněných webových stránkách https://mytocz.eu

Jan Valášek, odbor dopravy MěÚ Blatná

Datum vložení: 23. 10. 2019 13:01
Datum poslední aktualizace: 23. 10. 2019 13:03