Vyřazení silničního vozidla z provozu (dříve dočasné vyřazení)

Vyřazení silničního vozidla z provozu (dříve dočasné vyřazení vozidla)

Vyřazení silničního vozidla z provozu (dříve dočasné vyřazení vozidla)

O vyřazení (dříve dočasné vyřazení) vozidla může požádat jeho vlastník, pokud nehodlá vozidlo po určitý čas provozovat. Povinnost požádat o vyřazení vozidla má jeho vlastník vždy v případě, kdy zanikne pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to ve lhůtě nejpozději do 14 dnů ode dne, kdy pojištění zaniklo. Neučiní-li tak, může mu být vozidlo vyřazeno z moci úřední. Vlastník vozidla má povinnost požádat o vyřazení vozidla také v případě, kdy mu bylo vozidlo odcizeno, bezodkladně poté, co se o odcizení vozidla dozvěděl.

Vlastník vozidla vyřazeného z provozu je (mimo případů, kdy je vozidlo odcizeno) povinnen zabezpečit vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí a nedstraňovat podstatné části vyřazeného vozidla, zejm. karoserii s vyznačeným identifikačním číslem a motor.

Vyřazení vozidla lze ukončit a vozidlo vrátit zpět do provozu za podmínek, které jsou uvedeny v popisu "Ukončení vyřazení (dříve dočasného vyřazení) silničního vozidla z provozu".

Vlastník vozidla, které je vyřazeno z provozu a toto vyřazení trvá déle než 12 měsíců, je povinnen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit úřadu obce s rozšířenou působností adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití.

Upozornění:

Všechna vozidla, která byla ke dni 31.12.2014 dočasně vyřazena (bez ohledu na to, jestli vlastník vozidla dočasné vyřazení případně prodlužoval či nikoliv), jsou ode dne 1.1.2015 považována za vozidla vyřazená z provozu.

Vlastník vozidla, které bylo ke dni 31.12.2014 dočasně vyřazeno a toto dočasné vyřazení bylo učiněno před 30.6.2013 (včetně), byl povinnen oznámit úřadu adresu místa, kde je vyřazené vozidlo umístěno a účel jeho využití nejpozději do konce roku 2015 (pokud v průběhu roku 2015 vyřazení vozidla neukončil). Jestliže tak neučinil, je takové vozidlo ode dne 1.1.2016 považováno za zaniklé (dříve trvale vyřazené), pozbylo technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích, bez možnosti opětovného zprovoznění.

Vlastník vozidla (fyzická nebo právnická osoba) nebo osoba zplnomocněná vlastníkem vozidla.

K vyřazení vozidla je příslušný kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností. Oznámení adresy místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití, stejně jako podání žádosti o ukončení vyřazení, se provádí u toho úřadu obce s rozšířenou působností, který vozidlo vyřadil (u kterého jsou uloženy registrační značky a osvědčení o registraci vozidla).

Zdeňka Jíchová tel. 383 416 223 email: jichova@mesto-blatna.cz
Bc. Dominika Peroutková tel. 383 416 224 email: peroutkova@mesto-blatna.cz

• technický průkaz
  • osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz)
  • registrační značky vozidla
  • v případě vyřazení vozidla z důvodu jeho odcizení předloží vlastník vozidla spolu se žádostí policejní protokol - osvědčení o registraci vozidla a registrační značky předloží pouze tehdy, má-li je k dispozici (tj. pokud mu nebyly odcizeny současně s vozidlem)
  • plnou moc, pokud jedná osoba, která není vlastníkem vozidla

200 Kč (osvobozeno je vyřazení vozidla z důvodu odcizení)

Formulář „Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu, ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku“ je možno vyzvednout na odboru dopravy nebo stáhnout zde.

dnes, čtvrtek 5. 8. 2021
pátek 6. 8. slabý déšť 22/11 °C